• Echipa Editorială

Brașov - Toți primarii orașului (1360-2018)

Actualizată în: Ian. 11


Photo source: http://www.ilovebrasov.ro

Echipa Dialectica vă pune la dispoziție o listă a tuturor primarilor orașului Brașov. Perioada analizată este 1360-2018.

Considerăm că este important ca brașovenii să cunoască care au fost liderii de la nivel local. Articolul în cauză reprezintă doar o listă a primarilor ce au condus orașul, nu o prezentare detaliată a acestora.

Perioada 1360-1822

  • Nicolaus filius Pauli olim iudex, ante 1360

  • Jacobus iudex, 1364, 1368, 1380, 1387

  • Johannes Sydenswancz, 1397-1398, 1403-1406, 1412

  • Valentinus Godfridi iudex, 1413, 1415, 1419

  • Nicolaus Wyroch, 1420

  • Valentinus Godfridi iudex, 1424

  • Simon Revdel, 1425

  • Valentinus Godfridi iudex, 1427

  • Georgius dictus Burger, 1435

  • Petrus Anthonii iudex, 1439-1440

  • Georgius iudex, 1444

  • Petrus comes, alias iudex, ante 1447

  • Caspar Craus, alias iudex, ante 1455

  • Georgius, condam iudex, ante 1456

  • Georg Lang, iudex, 1462

  • Laurentius Pereczswthew, 1467

  • Petrus Revel, iudex, 1475

  • Petrus Werek, 1483

  • Petrus Kewel, 1484

  • Symon Sartor, 1488

  • Bartholomeus Schunkabunk, 1494

  • Simon Sartor, 1497

  • Petrus Beer (Vrsinus), 1499-1500

  • Georgius Ewthwes, 1502

  • Johannes Schirmer, 1506-1507

  • Matthias Funifex (Zeler), 1509-1510

  • Johannes Benkner, 1511-1513

  • Johannes Schirmer, 1514

  • Johannes Benkner, 1515, 1517-1518

  • Hanns Balwes, 1519

  • Johannes Benkner, 1520-1521

  • Hans Schirmer, Richter, 1522

  • Johannes Benkner, 1523

  • Valentinus Cheres, 1524

  • Clemens Weyrauch, 1525-1526

  • Peter Engel, 1527

  • Lucas Hirscher, 1528-1539

  • Martinus Drauth, 1540

  • Lucas Hirscher, până la 19.04.1541

  • Johannes Fuchs, 1541-1544

  • Vincentius Schneider, 1545-1546

  • Johannes Benkner, 1547-1548

  • Vincentius Schneider, 1549

  • Johannes Benkner, 1550-1552

  • Simon Goldschmidt, 1553

  • Michael Roth, 1554

  • Johannes Benkner, 1555-1560

  • Lukas Hirscher, 1561-1562

  • Simon Goldschmidt, 1563

  • Lukas Hirscher, 1564

  • Johannes Benkner, 1565

  • Simon Goldschmidt, 1566

  • Lukas Hirscher, 1567-1568

  • Johann Graeff, 1569-1570

  • Lukas Hirscher, 1571-1589

  • Cyrillus Greißing, 1590

  • Johannes Fuchs, 1590-1591

  • Cyrillus Greißing, 1592-1594

  • Johann Chrestels, 1595

  • Cyrillus Greißing, 1595

  • Valentin Hirscher, 1596-1604

  • Johannes Draudt, 1605-1607

  • Matthias Fronius, 1608-1609

  • Johannes Draudt, 1609-1611

  • Michael Weiß, 1612

  • Johannes Draudt, 1613

  • Johannes Greißing, 1614

  • Johann Chrestels, 1615-1619

  • Johannes Draudt, 1620

  • Johann Chrestels, 1621-1624

  • Daniel Fronius, 1625-1627

  • Christianus Hirscher, 1628-1629

  • Michael Goldschmidt, 1630-1632

  • Christianus Hirscher, 1635

  • Michael Goldschmidt, 1639

  • Christianus Hirscher, 1641

  • Michael Herrmann, 1647, 1654-1655

  • Michael Goldschmidt, 1657-1658

  • Michael Herrmann, 1659-28.08.1660 (†) Joseph Bolthosch, 1661

  • David Czako, 1662-1663

  • Simon Drauth, 1664

  • David Czako, 1665

  • Georgius Chrestels, 1666-1667

  • David Czako, 1668

  • Georgius Chrestels, 1669

  • David Czako, 1670-1672

  • Simon Dietrich, 1673-1674

  • David Czako, 1675-1676

  • Simon Dietrich, 1677-1679

  • Georgius Drauth, 1680-1685

  • Michael Filstich, 1686-1688

  • Simon Draudt, 1689-1690

  • Michael Filstich, 1691

  • Simon Drauth, 1692

  • Michael Filstich, 1693

  • Johannes Mankesch, 1694-24.11.1699 (†)

  • Georgius Jeckel, 1700

  • Andreas Rheter, 1701-19.01.1707 (†)

  • Georgius Jeckel, până la 28.08.1708 (†)

  • Bartholomeus Seuler, 1709-1710

  • Georgius Drauth, 1711-1714

  • Stephan Filstich, 1715-1717

  • Georgius Drauth, 1718-1719

  • Stephan Filstich, 1720

  • Georgius Drauth, 1721

  • Stephan Filstich, 1722-1723

  • Georgius Drauth, 1724-1727

  • Stephan Filstich, 1728-1732

  • Lucas Seuler M.D., 1733

  • Stephanus Filstich, 1734-1736

  • Samuel Herberth, 1737-1740

  • Paulus Chrestels, 1741-1742

  • Samuel Herberth, 1743-1744

  • Paulus Chrestels, până la 26.12.1745 (†)

  • Samuel Herberth de Herbertsheim, 1746-1747

  • Martinus Closius, 1748-29.09.1749 (†)

  • Christoph von Seewaldt, 1751-1754

  • Johann Seuler von Seulen, 1755-1757

  • Andreas Tartler, 1758-1769

  • Joseph Traugott de Schobeln, 1770-1777

  • Michael Enyeter, 8.10.1778-26.09.1781

  • Joseph Traugott de Schobeln, 27.09.1781-9.08.1783 (†)

  • Michael Fronius, 21.08.1783-18.04.1786

  • Joseph August Drauth, 1.06.1786-1789

  • Johann Theophil Wentzel, 27.05.1789-1790

  • Michael Traugott Fronius, 23.04.1790-28.06.1799 (†)

  • Georg Franz Clompe, 29.07.1799-31.10.1822

Perioada 1822-1854

  • Johann Jakob Mylius, 1.11.1822-21.05.1832 (†)

  • Johann Georg de Trauschenfels, 21.05.1832-24.08.1841 (†)

  • Joseph Wentzel, 25.10.1841-1846

  • Johann Georg von Albrichsfeld, 10.12.1846-6.12.1854

Perioada 1854-1861

  • Franz von Schobeln, 6.12.1854-3.03.1859

  • Friedrich Fabritius, 3.03.1859-23.04.1861

Perioada 1861-1876

  • Friedrich Fabritius, 23.04.1861-1868

  • Georg Dück, 1.02.1869-31.12.1871

  • Karl Schnell, 1.01.1872-18.12.1876 (pensionare)

Perioada 1876-1918

  • Johann Gött, 26.10.1876-1.12.1879 (pensionare)

  • Franz Brenner von Brennerberg, 19.11.1879-28.05.1896 (pensionare)

  • Karl Jacobi, 15.06.1896-20.07.1898 (pensionare)

  • Franz Hiemesch, 1.10.1898-4.04.1911 (†)

  • dr. Karl Ernst Schnell 10.07.1911-28.08.1916

  • dr. Gheorghe Baiulescu, 29.08.1916-08.10.1916

  • dr. Karl Ernst Schnell, 9.10.1916-1926

Perioada 1918 – 1940

  • Dr. Carol Schnell, primar delegat 1918 - 1926

  • Emil Socaciu, primar delegat 1926

  • Dr. Constantin Moga, primar ales 1926 - 1928; începutul practicii administratiei locale în limba româna

  • Dr. Carol Schnell, girant al primarului 1928 (1.09 - 16.10)

  • Dr. Sterie Stinghe, primar 1928 - 1929

  • Gheorghe Cuteanu, primar 1929 - 1931

  • Iuliu Suciu, presedinte al comitetului interimar, 1931 - 22.06.1932

  • Dr. Ioan Garoiu, presedinte al comitetului interimar, 22.06.1932 - 15.10.1932

  • Dr. Cornel Voicu, 1932 - 21.03.1934

  • Dr. Filimon Bogdan, presedinte al comitetului interimar, 21.03.1934 - 31.08.1934

  • C. Dumitrescu Pârvu, presedinte al comitetului interimar, 31.08.1934 - 24.05.1935

  • Dr. Tarquiniu Priscu, 1935 - 1938

  • Dr. Ioan Latciu, primar delegat, 6.01.1938 - 11.02.1938

  • Dr. Virgil Voicu, primar delegat, 13.02.1938 - 17.02.1938

  • Lt. Col. Victor Nanu, 18.02.1938 - 1940

Perioada 1940 – 1945

Braşovul a avut o administraţie militară.

Perioada 1945 – 1989

  • Cucu Alexandru, 1945 – 1948

  • Tasedeanu Stefan, 1948 – 1949

  • Jiga Vasile, 1949 – 1950

  • Bujoreanu Florea, 1950 – 1952

  • Goga , 1952 – 1954

  • Cadar Alexandru, 1954 – 1955

  • Halga Sabin, 1955 – 1956

  • Cadar Alexandru, 1956 – 1958

  • Caraba Vicentiu, 1958 – 1960

  • Moldovan Pavel, 1960 – 1961

  • Dumitrescu Gheorghe, 1961 – 1967

  • Huluban Nicolae, 1967 – 1968

  • Cârtîna Constantin, 1968 – 1971

  • Sutu Gheorghe, 1971 – 1974

  • Dumitrache Gheorghe, 1974 – 1977

  • Draghici Ioan, 1977 – 1984

  • Calancea Dumitru, 1984 – 1987

  • Cioboiu Adrian, 1987 – 1989

Perioada 1989 – 1992 (delegați)

  • Sălăjan Cornel, 1990

  • Costin Marius, 1990 – 1991

  • Chiosa Vasile, 1991

  • Gonţea Ion, 1991 – februarie 1992

Perioada 1922 – 2020

  • Adrian Moruzi, 1992 – 1996

  • Ioan Ghişe, 1996 – 2004

  • George Scripcaru, 2004 – prezent

Bibliografie:​

Sursă

Brașovcity, Primarii orașului, [Online] Disponibil la: http://www.brasovcity.ro/documente/municipiu/primarii-brasovului.pdf [Accesat la 25.06.2018]

#Brașov #General #Cunoastere #Romania

947 afișare
  • Facebook Dialectica
  • DialecticaTV
  • DialecticaTwitter
  • Black Instagram Icon

©2020 by Dialectica. Powerful independent news & knowledge website. Created & designed by Kronsavier